משכנתא » משכנתאות

ביטוח משכנתא

מדוע צריך לבטח את המשכנתא?

האם אתם מודעים לחשיבות של ביטוח המשכנתא, או שאולי ממש לא מבינים, מדוע אחרי שעברתם את כל התהליך של לקיחת משכנתאות, גם צריכים לבטח אותן. איך בכלל מבטחים משכנתא?

ביטוח משכנתא בסופו של דבר, נועד אך ורק עבורכם ולמענכם. איך בעצם העסק עובד? לפני זה ראוי להבין מה בעצם קורה כשאתם לוקחים משכנתא. משכנתא, כשמה כן היא, מלשון משכון. במצב זה הנכס שקניתם בעצם משועבד לטובת הבנק, כל עוד לא השלמתם את תשלום המשכנתא, שכידוע נפרסת על פני מספר שנים. בכל מקרה של לקיחת משכנתא הבנק מחייב אתכם לרכוש גם ביטוח משכנתא, אם דרכו ואם דרך חברות ביטוח.

היתרונות של ביטוח משכנתא

כאשר אתם רוכשים ביטוח משכנתא אתם בעצם רוכשים ביטוח עבור שני מקרים: המקרה הראשון הוא מקרה שבו נגרם נזק למבנה שלכם. במקרה של נזק רציני למבנה, לבנק עדיין מגיע לקבל בחזרה את ההון שהוא השקיע במבנה, אבל לכם מן הסתם, אין יכולת וטעם לשלם על מבנה שעבר נזק רציני ואי אפשר להתגורר בו. במקרים כאלה ביטוח המשכנתא מופעל, וחברת הבטוח משלמת סכום שהוא לפחות כסכום שנותר להחזיר לבנק – כאשר אם נותר עודף, הוא אינו הולך אל בנק של משכנתאות – אלא ישירות אל הכיס שלכם.

המקרה השני בו ביטוח משכנתא פועל, הוא במקרה בו חס וחלילה אחד מבני הזוג נפטר – מדובר בעצם בביטוח חיים. במקרים כאלה, לעתים קרובות, מתקשה בן הזוג השני לשלם את הסכום הנותר, שכן במקרה הטוב שניהם היו המפרנסים, ובמקרה הפחות טוב, בן הזוג הנפטר היה המפרנס היחיד. במקרים אלה ביטוח החיים מופעל, ובן הזוג שנותר בחיים פטור מתשלום המשכנתא לבנק – שכן חברת הביטוח משלמת את הסכום הנותר.

יתרון התחרותיות

אחד היתרונות של לקיחת ביטוח משכנתא בימינו, הוא שכיום השוק הרבה יותר תחרותי. בעבר, עד לפני כמה שנים, לכל בנק הייתה חברת ביטוח אחת איתה הוא עבד, והיא הייתה היחידה שהציעה ביטוח משכנתא ללקוחות של אותו בנק. אולם, כיום השוק פתוח לחלוטין, וכל חברת ביטוח יכולה לבטח אתכם. מדוע זה טוב? כי עכשיו הרבה יותר חברות ביטוח נלחמות על הכסף שלכם – ויכולות להציע לכם ביטוח משכנתא בתנאים טובים יותר, וכאלה שישתלמו לכם.