משכנתא » משכנתאות

זכאות למשכנתא

מהי זכאות למשכנתא?

אנשים רבים מתבלבלים לעתים, וחושבים כי זכאות למשכנתא היא המונח שמגדיר האם אדם זכאי או לא זכאי לקבל משכנתאות מהבנקים. לא זו הכוונה. יכול להיות שאתם יכולים לקחת משכנתא, אבל לא נמצאים בהגדרה של "זכאות למשכנתא".

ההגדרה הזו מתייחסת אל קבוצות מסוימות באוכלוסיה, שזכאיות להנחות והטבות שונות בכל הנוגע אל לקיחת משכנתא. החוק מכיר באוכלוסיות, שמצד אחד נדרשות להיות בעלות נכס כלשהו, אבל עקב מצבן מגיע להן עידוד מסוים מהמדינה לקחת משכנתא. עידוד זה כולל צמצום ההלוואה שצריך לקחת מהבנק, מתן הלוואה בריבית קבועה (כלומר, כזו שלא יכולה פתאום לעלות לאחוזים גבוהים שיקשו על התשלום), פטור מתשלום דמי פתיחת תיק משכנתא וכן פטור מקנסות מסוימים.

איך מקבלים זכאות למשכנתא?

לא כל אחד שייך למעמד שבו הוא נחשב כזכאי למשכנתא. את הקריטריונים קובע משרד הבינוי והשיכון, והם גם משתנים מעת לעת. יחד עם זאת, קיימים מגזרים אשר כמעט תמיד נמצאים שם: הקבוצה הראשונה והעיקרית היא זוגות נשואים, ובפרט זוגות נשואים צעירים. גם עולים חדשים, מתוקף מעמדם, זכאים למשכנתא בתנאים מיוחדים.

אם אתם חולים במחלה כרונית כלשהי, גם אתם נכנסים לקטגוריה של זכאים למשכנתא. גם משפחות חד הוריות זכאיות למשכנתא, ואפילו רווקים שעברו את גיל 30 נכנסים לקטגוריה זו. כלומר – יש סיכוי טוב שגם אתם, שקוראים שורות אלה, זכאים בהחלט לקבל הטבות שונות.

קחו בחשבון, שאם אתם זכאים למשכנתא, עליכם להוציא תעודה זו בבנק למשכנתאות שבו לקחתם את המשכנתא. במקרה זה עליכם לדאוג להביא אתכם תעודות רבות, אבל בסיום התהליך כמובן משתלם! התעודות אותן צריך להביא הן: תעודת נישואין (במידה ורלוונטית), תעודת זהות, אישור על שירות צבאי או שירות לאומי, תעודת עולה (אם רלוונטי), פרטי אחים, וגם ילדים, אם יש.

המשמעות של להיות חסר דירה

כדי להיות זכאי למשכנתא, לא די להיות שייך לאחת מהקבוצות שצוינו (או לכל קבוצה אחרת שמשרד השיכון קבע). אחד התנאים הבסיסיים ביותר הוא העובדה שאין לכם בעלות על שום מבנים אחרים. זה לא משנה האם סיימתם לשלם עליהם משכנתאות או שאתם עדיין משלמים – במידה ויש לכם בעלות על נכס, אתם מוצאים מהקבוצה שזכאית למשכנתא. יחד עם זאת, קיימים תנאים יוצאי דופן בהם אתם בכל זאת זכאים למשכנתא למרות שיש בבעלותכם מבנה: לדוגמא אם התגרשתם והדירה נלקחה מכם, ואתם לא מתגוררים בה יותר, או במידה והדירה שבבעלותכם היא בת פחות משנה. במקרה כזה בו תהליך התשלומים השונים על הדירה עוד לא הושלם, ואתם מעוניינים בדירה אחרת – כדאי לבדוק האם אתם זכאים למשכנתא בתנאים מוזלים.