משכנתא » משכנתאות

חישוב פרמיית ביטוח המשכנתא והרחבות לפוליסת הביטוח

חישוב פרמיית ביטוח המשכנתא והרחבות לפוליסת הביטוח

כמעט כל מי שהתנסה ברכישת דירה, מכיר את התהליך הזה. ראשית, יש להגיע אל הבנק, ולבקש שם משכנתא. לאחר מכן, במידה וישנה הסכמה עקרונית מצד המוסד הפיננסי להלוואה, נדרש לרכוש ביטוח משכנתא. רבים אינם יודעים מהו ביטוח זה, וכיצד הוא מחושב. אנחנו ננסה לענות על שאלות חשובות אלה, וכן להעניק לכם כלים שיסייעו לבחור, בסופו של דבר, בהצעת הביטוח הטובה ביותר.

המהות של ביטוח משכנתא

ביטוחי משכנתא הם חלק מהותי בדרך לקבלת ההלוואה החשובה כל כך. בניגוד לפוליסות אחרות, הרי שהם מיועדים יותר לבנקים שנתנו את ההלוואה, ופחות לרוכשי הדירה. במילים אחרות: כאשר הלווה לא יוכל להשיב את תשלומי המשכנתא לבנק, מסיבות שנגיע אליהן מיד, חברת הביטוח היא שתעשה זאת.

כאשר מדברים על ביטוח משכנתא, שני מרכיבים עיקריים נכנסים לתמונה. הראשון הוא ביטוח חיים למשכנתא. פוליסה זו ניתנת מטעמה של חברת הביטוח לבנק במקרה שבו לוקח ההלוואה נפטר, חלילה. המקרה השני, ביטוח מבנה למשכנתא, מתייחס כבר לנכס עצמו. נזקים אשר יחולו עליו יביאו להמשך תשלומי המשכנתא על ידי חברת הביטוח.

כיצד מחשבים את מחיר הפרמיה?

מחירה של פוליסת ביטוח משכנתא משתנה בהתאם למדיניות החברות השונות המציעות אותה. ועדיין, ניתן למצוא מספר קווי דמיון בקביעת הפרמיה החודשית בין החברות השונות. כמובן שהעיקרון המנחה הוא אחוז הסבירות של מימוש הביטוח: ככל שהסיכויים שהוא אכן יופעל יהיו גבוהים יותר, כך סביר שמחיר הפוליסה יעלה.

ברמה הספציפית יותר, ישנם מספר פרמטרים המשמשים כ"מנבאים" של מחיר הפרמיה. ביחס למחיר ביטוח החיים למשכנתא, יהיו אלה בעיקר גילו של מבקש המשכנתא, מצבו המשפחתי ונטיית העישון שלו (אם זו קיימת). בהקשר הזה, ברור כי המחיר עבור אדם קשיש הנוטה לעשן יהיה יקר יותר מאשר צעיר שמקפיד על סגנון חיים בריא.

מן העבר השני, ביטוח מבנה למשכנתא יתבסס בעיקר גודל הנכס, סוג הנכס ומיקומו. בהמשך לאלה, ייכנסו למשוואה גם נתונים כלליים אודות המשכנתא, דוגמת תאריך נטילתה, מספר שנות המשכנתא, סכום ההלוואה והריבית השנתית. כל אלה ישפיעו על המחיר. כדי להבין את גודל ההשפעה, יש כבר צורך להוציא את המחשבון.

את הביטוח ניתן גם להרחיב

אפשרות אחרת, שמשפיעה במידה רבה גם על מחיר הפוליסה, היא הרחבתה. ניתן להרחיב את כל אחד מרכיביה, בתוספת תשלום סבירה בהחלט. בביטוח החיים, למשל, ניתן להוסיף גם כיסוי במקרים של נכות בשיעור מסוים, גילוי מחלות או אפילו אובדן כושר עבודה.

את ביטוח המבנה אפשר להרחיב כך שיכלול כיסוי נזקי צד ג' או עובדי משק הבית, החזרים עבור שכר דירה חלופית או שיקום הנכס ועוד. כמו כן, קיימת אפשרות להוסיף גם שירותים ייחודיים, דוגמת שירותי חירום ורפואה, ואפילו לבטח את הגינה והצמחייה שבה.

על מחשבון ביטוח המשכנתא

זהו בדיוק הרגע להציג את חברו הטוב ביותר של כל מתכנן ביטוח מסוג זה- מחשבון ביטוח משכנתא, הנמצא באתרי אינטרנט רבים. בהתאם למשתנים שצוינו יחושב, תוך שניות ובאמצעות המחשב, המחיר המשוער של הפרמיה החודשית. נתון זה אינו מחייב, וההחלטה הסופית מתקבלת על ידי חברת הביטוח האמורה. עם זאת, הוא מאפשר לקבל תמונת מצב על מחירי הפוליסות המשוערים, דבר שיכול לסייע בבחירה.

כך בוחרים בהצעה האידיאלית

חישוב הפרמיה המשוערת באמצעות מחשבון ביטוח משכנתא הוא צעד חיוני אמנם, אך בהחלט לא היחידי שיש לנקוט. ביטוח משכנתא צריך להעניק מענה מלא על כל צרה שלא תבוא, אבל גם אין צורך לשלם עליו סכומי עתק. עקב כך, חשוב מאד לבצע השוואת ביטוחים, ולבחון את ההצעות של חברות הביטוח השונות.

 

המאמר נכתב על ידי Wobi – השוואה קלה ומהירה של מחירי ביטוח משכנתא. באתר ניתן לבצע השוואת מחירי ביטוח משכנתא בזמן אמת ולבצע רכישה מאובטחת באתר.