משכנתא » משכנתאות

האם ייעוץ משכנתא באמת משתלם?

למרות שמשכנתא היא ההוצאה הכבדה ביותר של רוב משקי הבית רק שיעור נמוך מנוטלי המשכנתאות פונים לקבלת ייעוץ משכנתא. העובדה כי הייעוץ עולה כמה אלפי שקלים, בדרך כלל כ-4000, ואילו כל שינוי של עשירית האחוז עלולה לעלות ללווה הרבה יותר מעמידה את ההחלטה לוותר על הייעוץ באור מגוחך. מי הם יועצי המשכנתאות והאם כדי לפנות אליהם?

ליועצי המשכנתאות יש שני יתרונות על הלווה הממוצע- ראשית הם בקיאים בתחום, מבינים את המושגים ויודעים מה אפשר לבקש מהבנק ומה לא. שנית מכיוון שהם מפנים עשרות לקוחות לבנקים למשכנתאות הם מקבלים בדרך כלל תנאי הלוואה עדיפים על התנאים שהאזרח הפשוט יקבל.

מה תפקידו של יועץ המשכנתא?

ייעוץ משכנתא נועד לסייע לכם לבחור את המסלול המתאים לצרכיכם והמשתלם ביותר. היועצים לומדים מכם על מצבכם הפיננסי ומשקללים זאת עם המצב במשק, בהתאם הם ימליצו על מספר מסלולים רלוונטיים. תוך כדי בחירת מסלול הם מסייעים לכם לקבל משכנתא בתנאים הכי משתלמים תוך פניה לכמה בנקים בו זמנית.

כך תבחרו יועץ משכנתא

אם החלטתם ללכת נגד הזרם ולהיעזר ביועץ משכנתאות הנה כמה כללים שכדי ליישם בעת בחירת חברת ייעוץ:

המלצה מחבר- שיטוט ברשת האינטרנט יעלה עשרות חברות ייעוץ. אפשר להתקשר לכולן ולבחור את המרשימה ביותר, אך הדרך הקלה לעשות זאת היא באמצעות המלצות. אדם שכבר עבר את ההליך ידע להמליץ על חברה מתאימה ולהזהירכם מפני חברות כושלות.

מי מייעץ? אל תתרשמו רק מהתוכן השיווקי שמציגה החברה המייעצת. בררו מי הם היועצים, מה הכשרתם, ומה מעניק להם סמכות וידע שלכם אין. בחרו בה רק אם התרשמתם באמת ובתמים כי מדובר באנשי מקצוע מתחום הכלכלה, והם בעלי ניסיון בענף המשכנתאות, אחרת אין להם יתרון עליכם.

כמה זה עולה? ייעוץ הוא שירות וכמו כל שירות אחר עליכם לבדוק תרם החתימה על הסכם העבודה עם החברה המייעצת מה הן העלויות. מהו שכר הטריחה? האם יש עלויות נוספות?

כמה תשלומים? מכיוון שעלות הייעוץ זניחה לעומת סכום המשכנתא יש הנוטים לבטל את התשלום הזה ולהתייחס אליו כמשהו קטן וחסר חשיבות. האמת היא שדווקא בתקופה בה נוטלים משכנתא אתם צפויים להיות בלחץ כלכלי כבד. לכן עדיף לשלם לחברה המייעצת לפחות חלק מהסכום אחרי קבלת המשכנתא.

אילו שירותים היועץ מציע? לרוב, החברה המייעצת מאפשרת לשכור את שירותיה רק לשלב ההתחלתי בו מקבלים ייעוץ ראשוני. באופן טבעי השירות הזה זול מליווי ממלא עד לקבלת המשכנתא, כדאי להתחיל את הקשר עם החברה המייעצת כך. אם התרשמתם ממנה לטובה בקשו מהיועצים שלה להמשיך את הטיפול במשכנתא שלכם, אם לאו תוכלו להיפרד ולחסוך כמה שקלים וגם עוגמת נפש.

אפשר להתמקח- בישראל כמו בישראל, אפשר להתמקח גם עם יועצי המשכנתאות. עמדת המיקוח שלכם תהיה טובה יותר אם תתאגדו בקבוצה של כמה מבקשי משכנתא, ואם תהינה בידכם כמה הצעות מחיר מכמה יועצי משכנתא.